2.4G po roce létání ve velkých větroních (4m a větší)


V Česku vyzkoušeny, fungují spolehlivě dva systémy: Futaba faast a americký Extreme power, v Evropě prodávaný firmou Graupner pod názvem IFS, ovšem za výjimečné ceny. Nebudu se zajímat o techniku přenosu, ale z modelářské praxe oba systémy popíšu.)

Extreme se programuje jak vysílačový modul (tam se programuje výkon dílu), ale hlavně přijímač, kde se dá programovat podle blikání
téměř vše (podle tříbarevné diody - velký opruz): Fail safe,řazení kanálu, mixy. Bohužel přijímač se někdy rozprogramuje signálem z power boxu či některého regulátoru v zásadě na zemi. Při zkouškách v letu za rok provozu s velkými větroni s velkým výskytem stanic internetu wi-fi - bez problémů.  K programování existuje programovacíkrabička, která ve spojení s počítačem umožňuje pohodlné programování.Extreme umí posílat i data z modelu (telemetrie), ale zatím nenínic k dispozici. Slouží k tomu zdířka B/T.

Je to výrobek tak trochu pro hračičky a programátory, zatímco nová Futaba rozpozná modul 2.4, a např. Fail safe programujete přes vysílač
jako každý jiný přijímač, takže na přijímači se nic neprogramuje. Futaba je tímto uživatelsky velmi příjemná a s novými servy se střídavými motorky dnes v rádiích o krok napřed před konkurenty. Extreme při ztrátě signálu se bez prodlevy okamžitě aktivuje.V praxi vyzkoušíte na zemi při zapnutém přijímači a pohybu serv vypnete vysílač, po opětovném zapnutí se vše okamžitě zaktivuje. V jiných zařízeních (např. Spektrum)se příjem aktivuje až za 2 sekundy, což při létání na svahu a mžitkovém zaletění pod horizont či za terénní bouli mimo viditelnost může být fatální. Bohužel JR začal moduly Spektrum montovat do svých rádií - škoda.

Tam, kde je velký výskyt modelářů, bez organizace kanálů (Raná,Točná a další louky a pole), je výhodné na 2.4 létat. Zrovna tak v elektrách a v turbínových modelech, kde je možnost rušení z elektroniky modelu, je řízení na 2.4 výhodné. Takže dnes, kdybych neměl PCM přímace JR v modelech, tak bych asi šel do Futaby T10a T12. A zároveň pásmo 35MHZ nezatracuji, protože je jen pro nás modeláře.

Umístění přijímačů do modelu
Zejména pokud budeme kroužit v termice 1.5km daleko, je dobré umístit anténu přijímače do prostoru plexisklového krytu kabiny a umístit co nejdále od uhlíkových či kovových spojek křídel. Fotku umístění přikládám.

fia

zpět

 

WebZdarma.cz