Létání v Alpách  -  Manessen – úbočí hory Gerlitzen

Toto letiště si vybudoval na louce u své zemědělské usedlosti  p. Weisman a protože je to ideální místo pro létání větroňů všech velikostí postavil ubytovací zázemí i pro ostatní modeláře kteří zde tráví dovolenou. Plocha leží ve výšce 1000m nad mořem , na  úbočí svahu hory Gerlitzen nad jezerem Ossiacher See , kdo zvládá létání na modelářském letišti ve Zdicích, bude tu jako doma, s tím rozdílem že přistávací dráha je travnatá a přilehlý svah je vysoký skoro 500 m. I přes malé rozměry vzletové  plochy se zde běžně provozují větroně o rozpětí 8 až 10m, trávník je kvalitní tak nehrozí poškození modelu  při přistání např. o kameny jako při létání ve vyšších partiích Alp.

 Pokud to fouká přímo na svah, tak se modely házejí z ruky, nebo střílejí gumicukem. Při slabších podmínkách je k dispozici výkonný elektrický naviják a pokud se létá vysloveně v termice „pan domácí“ ochotně přistaví jednu ze svých vlečných mašin a všechny vyvleká do potřebné výšky. Vzhledem ke zmiňovanému převýšení svahu který je navíc otočen k jihu jsou termické proudy velmi silné a časté, proto stačí  většinou jeden start po poledni nad prohřáté lesy a létá se dlouho podle chuti a baterií třeba až do večera.

pohled z letiště na penzion, nastartovaná vlečná a naviják připravený k použití, posezení na kraji letiště, ve stínu stromů – osmimetrový ASK 21 akro  majitele penzionu ( 20 kg váha )

  Kontrola rádiového provozu je důsledná: obsazené kanály vysílačů  se zapisují do knihy a pro kontrolu je  v malém dřevěném domku na kraji letové plochy neustále zapnutý skener kanálů napojený na monitor PC. Na letišti je pro nebezpečí lesních požárů zákaz provozu modelů poháněných turbínami a Li-Pol bateriemi.

 

 

      start z ruky při příznivém větru v pozadí svah nad jezerem                                                 doprava drobečka z letiště

 Komu by se zdála 100m  dlouhá cesta od penzionu na letiště dlouhá , mohl si za 20Eur na den půjčit pro dopravu modelů a svého těla čtyřkolku . Pan domácí se staral i v případě, že někomu havaroval model do lesa ( bohužel pro nekázeň došlo za týden ke dvou  srážkám modelů ve vzduchu) nasedl na motorku a v krátké době model našel a přivez. Kdo by chtěl okusit vysokohorské létání , může si zajet přímo na 5 km vzdálenou horu  Gerlitzen  (pravidelně zde tráví dovolenou např. modeláři LMK  ČSA Praha 6) ale musí počítat s tlačenicí ve vzduchu – padáčkáři , modeláři a horší přistání mezi sloupy lanovek a všude přítomné turisty.

 Němečtí modeláři byli ubytováni přímo v hlavní budově, kde byla restaurace, velká dílna pro nabíjení baterií a opravy modelů, stodola pro větší modely a stáje hospodářských zvířat. My jsme bydleli asi 300m daleko v domku se třemi pokoji a společnou místností s kuchyní.

Co to všechno stálo? Ubytováni včetně všech  poplatků necelých 10 Eur  na  noc (v ceně použití letiště,  navijáku, aerovleku  a případné zpětné dohlední  a  doprava modelů nedolétnuvších zpět na letiště), doprava vlastní , stravování z dovezených zásob, nebo v restauraci ( oběd za přibližně 10 Eur i s pivem ). Pro velký zájem je třeba zamlouvat ubytování s ročním předstihem.

Petr Stejskal   MK Lipence  -  psáno v r 2005

(  dnes už  asi neplatí stravování z vlastních zásob, jen pouze v restauraci, takže to asi bude dražší)

       

 

 modely domácího  ve stodole zavěšené na elektrických navijácích                          prohlížíme si větroň německého kolegy          

 

 

 

WebZdarma.cz