Aerovleky na Viby

Na ploše zvané ViBy ( podle umístění mezi obcemi Vinařice a Bykoš ) uspořádal Modelgliderklub ve dnech 7. – 9. 5. 2010 akci zahrnující aerovleky, elektrovětroně , posezení u stejků a piva  a utužování kolektivu modelářů zabývajících se polo a čtvrtmaketami větroňů a  vlečnými stroji.

Já se účastnil jen v sobotu, kdy bylo asi 30 startujících. Tentokrát nebyla nouze o vlečné stroje. Větroně pořád rostou, tentokrát klasické orchideje 3,5 m vypadaly jako trpaslíci.

Na rozpětí  ( 6 m ) byl největší Swift J. Fíly, největší macek byl ale 5m Pionýr.  Přibylo větroňů ze 40. Až 60. Let. Pionýr, polský Salamander, Šohaj, Galánka, několik Luňáků, 2 x Spatz ( ten menší byl můj ), Slingsby ( nevím přesnější označení – byl vyvinut v GB z licenční Grunau Baby ), jak jako čistý větroň, tak s pomocným elektromotorem v čumáku.

Novější byly VSO 10, ASW ( různé ), Phoebus. Já provětral poněkud otlučeného Pilatuse s elektrikou a Špaček zde absolvoval své první lety.

 Předpověď počasí naštěstí nevyšla a tak bylo termiky dost a byly lety i přes hodinu. Rádia na 2,4 GHz  už převládala ( asi ¾ ). Bohužel taky bylo pár havárií. Podezřelé byly vybité nebo slabé zdroje. Bylo to pěkné a doufejme, že to bude pokračovat i v příštích letech.  

 

Adam

WebZdarma.cz