vario + pmr

Tak jesme dneska vyzkoušeli Motoroly XTR 446 a vario Birdsense Base ze stránek Skyfly.cz. Výsledek byl příjemným překvapením. Umístění pmrky nemá na dosah prakticky vliv a rušení se také nekoná. Dosah byl bez vysílačky i s vysílačkou  stejný. Dosah jsem testovali se zataženou anténou vysílače a cukání se projevovalo  obou případech od sto metrů výš. Z radistanice kterou má u sebe pilot je zřetelně slyšet pípání varia a jako bonus je slyšet i pohyb serv, takže při létání ve velkých výškách je snadné rozpoznat hranici dosahu. Takže Motorola 100%.

 

PMR 446 radiostanice - aneb uvnitř je to stejně čína

Radiostanice typu PMR, lidově péemerky, se v modelářství požívají pro přenos signálu z varia na zem. Zjednodušeně  to pípání z varia umístěného v modelu větroně potřebujeme nějak dostat k nám do ucha na zem. Děje se tak právě s využitím padáčkářského varia a radiostanic PMR, což jsou radiostanice určené pro volný čas. Pracují na pásmu 446Mhz s výkonem 0.5W. Dosah udávaný výrobcem bývá cca 1-5km, v závislosti na členitosti terénu. Pro modelářské využití je tedy dosah zcela dostačující.

Jako geodeti tyto stanice s oblibou využíváme pro jejich jednoduchost a nízkou cenu. Napíšu tedy něco o radiostanicích, se kterými jsem se v praxi setkal. Stanice využíváme většinou v nepříznivých podmínkách, v prachu na stavbách, ale i v mokru a mrazu.  I když nové stanice fungují i v režimu dětské chůvy, je třeba si uvědomit, že nejsou výrobcem určeny k nepřetržitému vysíláni tak, jak je hodláme používat my.

Zde najdete popis snad všech dostupných i dnes už nevyráběných stanic.

V současnosti používám tyto radiostanice Motorola XTR446 a to jak při práci, tak i jako spojení, když letím na paraglidu.

 Všechny uživatelské funkce jsou praktické, jednoduché a přehledné. Fungují i jako dětská chůva. Snad jen zámek kláves by mohl fungovat jednodušeji pouze jednou klávesou a člověk ho nemusel hledat v menu. Reproduktor je dostatečně hlasitý, takže i za vyššího větru není problém se dorozumět. Jako akupak je přiložen originální čtyřčlánek AAA, jako příslušenství jsou v balení i HF sady a stojanový nabíječ. Pokud hodláme radiostanice používat častěji, tak je mohu doporučit i přes jejich vyšší cenu cca 3500kč,

V minulosti jsme používali tento typ. Motorola 5322.

 

Výhodou byl provoz na originál Motorola akupak i na tři tužkové baterie. V současné době po čtyřech letech provozu dosloužily a nefungují ani na krátkou vzdálenost. Tento typ už se neprodává.

Naprosto nevyhovující byl tento typ- Motorola 5622

Vysílačky byly tak tiché, že bez použití sluchátka v uchu byly venku nepoužitelné. Při reklamaci mi bylo výrobcem sděleno, že byla špatná celá série a firma Motorola je stahuje z trhu. Co však ti chudáci, co se báli ozvat.... Pokud by jste je někde viděli v bazaru- nebrat!!!!! Stály před rokem cca 2500kč.

Nejstarší a zárověň nejlepší ze všech co jsme zatím měli je tato Motorola T6222.

Trochu nelogické je mačkání tlačítka vysíláni zepředu pod displejem. provoz je však na tři jakékoli tužkové baterie. Jsou vyrobeny z velmi tvrdého plastu. Ve vodě, vlhku, prachu i mrazu fungují již asi 7let. Jejich dosah je nižší, než u stanic novějších, na rovině cca 1.5km. Ve své době stál pár cca 5000kč.

Další zkušenosti máme s radiostanicemi Hoffer 103.

Za cenu pod 1000kč fungují bez problémů, důležité jsou kvalitní baterie. I když vypadají kapánek čínsky, jsou funkčně zcela vyhovující. Tyto vysílačky jsme bez problémů požívali při měření na stavbách ve 20 stupňových mrazech a viděl jsem s nimi létat i paraglidisty. Kolega modelář Petr S. je naopak používá přímo v modelu Discus a cca po čtyřech letech provozu mu již dosloužily.

Takže sumasumárum, kdo chce kvalitu koupí si Motoroly, popřípadě další značkové jako Midland, Intek atd... Kdo je využije občas, doporučuji Hoffery, popřípadě jiné laciné. na příklad na www.cybex.cz lze najít značku Sencor za cca 1000kč.

kde diskutovat: www.cbradio.cz

a kde nakupovat? samozřejmě googlovat nebo třeba tady:

http://www.vltava2000.cz/radiostanice/default.asp?lngDepartmentID=6  -tady ty lepší, odsud je mám já.

http://www.cybex.cz/Produkty.aspx?Type=K&CategoryId=616 - tady i ty levnější

Tak to je zatím vše, přeji Všem šťastný výběr. Příště napíšeme něco o praktickém použití s variem, odrušením v modelu atd.. Kdo máte nějaké praktické zkušenosti, pište mi do mailu, rád to sem dám. Díky.

Romik

zpět

 

 

WebZdarma.cz